CHOVATELSKÁ STANICE

LIBAMI

Novinky | Úvod | Odkazy | Story | Memory | Kontakt | Juniorhandling | Krycí psi
Charakteristika plemen | Naši psi | Výrobky | Fotogalerie |  Štěňata

Charakteristika plemene

 

Chesapeake bay retrívr / Retrívr ze zátoky Chesapeake


  foto Gerlinda Boross

Byl vyvinut v 19. století v USA v oblasti Chesapeake Bay, tedy v zátoce vyčnívající do Atlantického oceánu, k lovu vodního ptactva, zvláště kachen, za nejdrsnějších klimatických a vodních podmínek (ledová, často zamrzlá voda, vlny atd.). Mezi jeho předky patří novofundlanští psi starého typu, vydrař (otterhound), později byla přimísena dvě další plemena retrívů (flat a curly coated), možná i někteří vodní španělé.

Popis: Silný, harmonicky vyvážený, robustně stavěný pes střední velikosti a střední délky trupu, s hlubokým a širokým hrudníkem. Hlava široká a kulatá. Stop středně vyjádřený. Čenich stejně dlouhý jako lebka, směrem k nosu se zužuje, ale není špičatý. Oči středně velké, velmi jasné, nažloutlé nebo jantarově zbarvené a široce posazené. Uši malé, vysoko na hlavě nasazené, volně visící a středně silné. Krk střední délky, svalnatý. Hřbet krátký, kompaktní a silný. Hrudník silný, hluboký a široký. Ocas středně dlouhý, nesený rovně nebo mírně zatočený, ne nad hřbet. Končetiny středně dlouhé a rovné, dobrých kostí a osvalení. Srst je typickým znakem plemene, je silná, krátká (do 4 cm), s hustou, jemnou, vlnitou podsadou. Na obličejové části a končetinách musí být velmi krátká a rovná, s tendencí k vlnitosti jen na plecích, krku, hřbetu a bedrech. Charakter srsti je velmi důležitý, protože osrstění musí odolávat vodě stejně jako kachní peří. Zbarvení se má blížit barvě pracovního prostředí tohoto psa. Přípustný je jakýkoliv odstín hnědé nebo ostřicové barvy, typické je "zbarvení uschlé trávy". 

Charakteristika: Tvrdý, robustní, odvážný, stále ještě převážně pracovní pes. Nemá tak měkkou povahu jako běžní retrívři, bývá tvrdohlavější a dospívá později. V rodině je však přátelský a oddaný stejně jako ostatní. 

Zvláštní nároky: Rád pobývá venku i za chladného počasí. Miluje vodu, rád plave. Majitel musí počítat přinejmenším s pravidelnými dlouhými vycházkami do přírody. Vyžaduje trpělivé, pevnější vedení. 

Užití: Původně lov kachen v extrémních klimatických podmínkách. Využívali ho především profesionální lovci kachen. Specialista na aport z chladných vod, čemuž byla také přizpůsobena kvalita srsti. Jako společenského psa ho lze využít, pokud mu majitelé jsou schopni poskytnout dostatečné zaměstnání a výběh. 

Výskyt: Mimo USA a Kanadu poměrně vzácný. U nás se chová, ale jen v malých počtech. 

Možná záměna: Od ostatních retrívrů se liší typickou "barvou mrtvé trávy" a krátkou, mírně vlnitou, mastnou srstí na těle. 

pes: 29,5 - 36,5 kg, 58 - 66 cm
fena: 25 - 32 kg, 53 - 61 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 

 

Země původu: USA v 19.století, původní využití bylo přinášení vodního ptactva a hlídač, nyní jako lovecký pes, hlídač a společník. 

Podél pobřeží zálivu Chesapeake, kde se loví kachny, i po celých Spojených státech, Kanadě, Skandinávii a Velké Británii vyniká tento neúnavný pracant v aportování zvěře.

Povaha: Chesapeake bay retrívr je charakterní, inteligentní a vyrovnaný pes. Je houževnatější než Labradorský retrívr, má ostřejší povahu. Jako ostatní retrívři je laskavý k dětem. Je oddaným společníkem. Je výborný lovecký pes, vášnivý vodař, pracovitý, vytrvalý. Skvělý přinašeč, odolný, s výborným čichem, nenáročný, otužilý. Má dosti odvahy a síly pro celodenní práci ve vodě. Mimo pracovní využití může být tento pes také milým a příjemným psem rodinným či sportovním. Psi i feny jsou ostražití a přesvědčivě hlídají majetek svého pána, což je rozdíl oproti všem ostatním plemenům retrieverů.

Společenská charakteristika: Žije-li tento pes odmalička s kočkou, akceptuje ji. Cizí kočky pronásleduje. Plemeno vychází velmi dobře s dětmi, k cizím lidem je rezervovaný. Absolutně universální plemeno, které se hodí k dětem, domu, lovu, na zahradu,  do společnosti.

Péče: Plemeno má zvláštní strukturu srsti, jež odpuzuje vodu. Proto se nedoporučuje často psa koupat, srst se udržuje sama díky zvláštnímu filmu.
 

Odpovídali jsme na otázky o plemeni pro brazilský magazín Cães & Cia Magazine   
 

I'm a Brazilian journalist,  I work at a Pet Magazine called "Cães & Cia", which stands for "Dogs and Co."  I'm writing an article on  Chesapeake Bay Retriever. I'd like to ask you some questions, may I?  Rachel Rothier ,   Cães & Cia Magazine  

Temperament  (I sometimes ask you to classify the breed into the options I give. Please choose one of the options and explain me why you chose. Sometimes I just ask if you do recommend or not the breed for that or that purpose. Please, always tell me why you chose this or that answer, for me to understand the breed´s temperament, ok? I know individuals can differ, but we´re trying to make a guideline of this breed temperament, considering, obviously, that each individual can act in a different way.)

- How much affection does this breed require? Do you classify as much affection / moderate affection / or  little affection? Why do you classify like that? (what do they do routinely for you to say that they are like that?)

 Moderate affection. Every dog needs at least a bit of affection, chessies are very friendly and they love their "family". They routinely come to pet and they feel like they're protectors of the house and all members in it. However they are not like you can't do anything but being with them, they're pretty much self-contained. 

- How active are them? Do you classify as little active / medium active / highly active? Why?

I classify them as Highly active. You can take them for a whole-day walk, they can run whole day in a forrest, they have an incredible persistence and they are very focused. I wouldn't recomment this breed to someone who wants to have a dog in the garden, as the garden isn't enough. 

- How social are they with other animals (cats, birds, small mammals, etc)? Do you recommend this companionship (I mean, is it possible for this breed to live with other animals? Or you don´t recommend because they tend not to get along well?

Chessies are pretty much sociable. If they get to know the other pet, they can live with it. 

- How social are they with other dogs? Do you recommend this breed living with other dogs, from the same breed or from different breeds? (I mean, do this breed get along well with other dogs, in general?) Or you do not recommend, as it´s most likely for them to have problems?

 I absolutely recommend the breed in this case. They can live with any other dog, they are self-confident and they don't need any proves, they don't care about other dogs. That's the difference between them and for example terriers, terriers feel like they're bosses, but chessies surely are the bosses. If you get them a little puppy, they will take care of them. If you meet a dog outside, they ignore him, or go to see him but that's it. 

- How social are they with strangers? Would you classify them as sociable / aloof / suspicious / vigilant (wary)? Why?

I classify CBRs as sociable. Since they are not afraid of anything, they are absolutely even-tempered, you can take them anywhere. 

- How tolerant are they with children? Do you recommend this breed to children of all ages / do you recommend to children 10+ years / or you do not recommend this breed to children? Why?

They're absolutely good to children, very tolerant. My own experience is that my little son (3yrs old) was making a "chair" of our dog. My dog hadn't even raise his head, so I would say they are good to children of all ages. 

- Grooming – what does this breed require: Daily brushing / weekly brushing / brushing every 2 days / brushing every 3 days?

Grooming - they have short rough coat and it doesn't need to brush that often, I would say like once in a month they need to brush. If there's some hair which fell off the coat, it lays on the ground, because it's heavier than for example golden retriever hair or people hair. 

- How much space does this breed need? Small area / medium area / large area?

Medium area. No dog would feel comfortable in a small space, but they are okay when they have their own bed and regular activity, walks and so on. 

- Is it better for this breed to live indoors / outdoors / both indoors and outdoors?

I had a dog either indoors and outdoors and I think he's happier outdoors, they sometimes can feel hot at home since they have a very dense coat. Of course you need to make everything done for him properly, like a good insulated doghouse and so on. But the dog can get used to living in both places, too. 

- Exercise need – little need / medium need / much need? Why?

Medium. They love learning new things, they need to have some activity and they need to have contact with you. Medium should be enough. 

- How much does this breed bark? Little barking / medium / bark a lot? In what circumstances does he bark?

I can't say that, it depends on you if you let him bark and also it depends on the dog. But usually they're barking because they're bored of doing nothing. If you take care of your dog and he is not in the garden all day long he does not bark at all. So little barking.

- What is this breed used for? Guard dog / defense dog / hunting dog / sports / companion / shepherd ?

 Hunting dog, Sports dog, companion, sometimes also defense dog, but that's mainly because they look big and some people are afraid of them. 

- How obedient are they?
little obedient / medium obedient / much obedient? Why? What do they obey or not? Please, give me examples.  

Much obedient. If you teach him something, he knows it very very fast and won't forget it. They also won't run away when they see a rabbit in the field. For example I had taught a show stack one of my young females a week before the dogshow, she knew it immediately and when i wanted to take a photo of her some time later, she still knew it and she hadn't tried it like for a year. They also have amazing working skills, you only need to spend a little time with them. They will do what they see in your eyes.

 

                                                                                 

 

Zpět

 

 

 

 

 

..:: TEL   777 587 649 ::..