CHOVATELSKÁ STANICE

LIBAMI

Novinky | Úvod | Odkazy | Story | Memory | Kontakt | Juniorhandling | Krycí psi
Charakteristika plemen | Naši psi | Výrobky | Fotogalerie |  Štěňata


Charakteristika plemene

Pocta irskému vlkodavovi

                  

Irský vlkodav

 

Velmi staré plemeno keltského původu, představuje přechod mezi psy chrtovitými a dogovitými. Již ve středověku byli v Irsku chováni mimořádně velcí psi, určení k lovu vlků, patřili k oblíbencům irských králů. V průběhu 18. století prakticky vyhynul. Jeho moderní podoba je zásluhou jistého kapitána Granta, jenž po roce 1860 shromáždil poslední zbytky plemene a za pomoci křížení s mastifem, německou dogou, barzojem a snad i dalšími plemeny vytvořil současného irského vlkodava.

Popis: Největší pes světa, mohutný, majestátní, ale nepostrádající eleganci chrtů. Hlava dlouhá, lebka nepříliš široká, čenich dlouhý a mírně zašpičatělý. Oči tmavé, laskavého výrazu. Uši malé, složené dozadu do růžice. Krk delší, velmi silný a svalnatý, klenutý, bez laloku. Tělo s hlubokým hrudníkem, širokými prsy, delším hřbetem a klenutými bedry. Končetiny silné, rovné, svalnaté, tlapy velké a kulaté. Ocas dlouhý, přiměřeně silný, nesený v mírném oblouku. Srst drsná a tvrdá, o něco delší nad očima a na spodní čelisti. Zbarvení šedé, žíhané, červené, černé, čistě bílé, žluté nebo jakákoliv barva objevující se u deerhoundů. 

Charakteristika: Klidný, vyrovnaný a trpělivý pes nevtíravých způsobů. K lidem je vlídný, k dětem přátelský, pánovi je hluboce oddán. Jeho výchova není obtížná. 

Zvláštní nároky: Vzhledem ke své velikosti je toto plemeno mimořádně náročné na prostor, ale i na pohyb a potravu. Nižší průměrná délka života. 

Užití: Dobrý, ale náročný společník. Může se účastnit dostihů, v praxi se tam s ním setkáváme spíše ojediněle. 

Výskyt: Díky své velikosti ve světě i u nás známý a populární, vzhledem ke svým nárokům však nikoli masově chovaný. 

Možná záměna: Se vzácnějším skotským jelením psem (deerhoundem), který však má jemnější stavbu těla, slabší kosti a působí chrtovitějším dojmem. 

pes: od 54,5 kg, od 79 cm
fena: od 40,5 kg, od 71 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková

 

 

 

Země původu: Irsko, starověk/19.století, původní využití bylo nahánění a lov vlků, nyní jako rodinný a sportovní pes.


Tento majestátní pes, nejvyšší na světě, kterého původně používali Keltové k lovu vlků, byl pravděpodobně dovezen do Irska Římany. V 19. století bylo plemeno obnoveno. 

Povaha: Irský vlkodav je důstojný, velmi vyrovnaný, přátelský, mírný a dobromyslný. Agresivní chování je mu cizí. Tento pes působí velmi rozumně, vyniká věrností svému pánovi a členům rodiny. Je poddajný, málokdy si postaví hlavu, není však otrocký. Většinou jsou tito psi klidní a vyrovnaní,jak doma, tak venku. Svůj hluboký hlas používá jen při hrozícím nebezpečí. V kotci vlkodav chřadne, patří doprostřed rodinného dění. Je přítulný a velmi hodný. Potřebuje vychovávat důsledně, ale mírně a s citem. 

Společenská charakteristika: Toto plemeno vychází velice dobře s dětmi. Nemá problémy ani ve vztahu k jiným psům. Nelze mu upřít jistou dávku loveckého instinktu, proto je dobře jej navyknout na kočky a jiná zvířata v domácnosti již v útlém věku. Irský vlkodav má rád lidi. 

Péče: Jeho drsná srst nevyžaduje krom občasného vykartáčování žádnou zvláštní péči. Vzhledem k jeho impozantnímu vzrůstu nešetřete v období stavby těla na kvalitní a vyvážené stravě. V tomto období nechejte na něm, aby si sám určil potřebné množství pohybu.

Zpět

 

 

 

..:: TEL   777 587 649 ::..