CHOVATELSKÁ STANICE

LIBAMI

Novinky | Úvod | Odkazy | Story | Memory | Kontakt | Juniorhandling | Krycí psi
Charakteristika plemen | Naši psi | Výrobky | Fotogalerie |  Štěňata


Charakteristika plemen

Parson Russell teriér 

Původ shodný s plemenem Jack Russell teriér. Původně se vyvinuly dvě variety s podobnými standardy, s rozdíly především ve výšce a proporcích. Vyšší pes s více čtvercovým formátem je nyní znám jako Parson Russel teriér a nižší pes poněkud delších proporcí je znám jako Jack Russell teriér. Parson Russell Terrier byl jako samostatné plemeno definitivně uznán až v roce 2001.

Popis: Vyvážený a harmonicky stavěný pružný pes. Tělo mírně obdélníkové, typická teriérská hlava s klopenýma ušima ve tvaru písmene V a mimořádně živým, inteligentním výrazem. Končetiny středně dlouhé, úměrné k velikosti těla. Ocas přiměřené délky a co nejrovnější, dokreslující celkovou rovnováhu psa, silný u kořene a ke konci se zužující. Středně vysoko nasazený, za pohybu nesen dobře vztyčený. Někde se stále kupíruje. Srst přirozeně hrubá, uzavřená a hustá, ani drsná, ani jemná. Zbarvení úplně nebo převážně bílé, případně s tříslovými, citrónovými či černými znaky nebo jakoukoliv kombinací těchto barev, přednostně omezenými na hlavu nebo kořen ocasu. 

Charakteristika: Mimořádně živý, odvážný a nápady sršící pes, s nadšením se účastnící dětských her, bezmezně milující svou rodinu, ale k cizím často dosti ostrý. Vášnivý lovec, velmi rychlý a vytrvalý. 

Zvláštní nároky: Výchova není jednoduchá, potřebuje pevnou autoritu, hodně pohybu a přiměřenou zábavu. 

Užití: Lovecký pes, užívaný jako honič i norník. V současnosti oblíbený rodinný pes i "pes ke koním". 

Výskyt: Po svém oficiálním uznání na západě přichází do módy, šíří se jako pes společenský. Nedosahuje však popularity menšího Jacka. 

Možná záměna: S foxteriérem, který však je celkově harmoničtější, souměrnější a elegantnější. Pravděpodobnější je, že si ho spletete s obyčejným voříškem. 

pes: 36 cm
fena: 33 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková
 


Jack Russell teriér

 
 


Plemeno vzniklo v průběhu 19. století díky anglickému vesnickému faráři Jacku Russellovi. Ten byl vášnivým lovcem a pro svou potřebu choval malé drsnosrsté či hladkosrsté bílo-strakaté teriéry, jež užíval při štvanicích na koních i jako norníky. Vždy to byli ryze pracovní psi, u nichž byla exteriéru věnována minimální pozornost. K oficiálnímu uznání proto došlo až v roce 1990.

Popis: Silný, aktivní, pružný pracovní teriér hledu menší velikosti. Tělo obdélníkové, typická teriérská hlava, oči mimořádně živým, inteligentním výrazem. Uši knoflíkové nebo zavěšené uši, velmi pohyblivé. Končetiny vzhledem k délce těla krátké. Ocas v klidu volně visící, při pohybu by měl být vztyčený nesený vodorovně nebo vztyčený vzhůru. Dříve se kupíroval, dnes jen tam, kde to je zákonem povoleno. Srst hrubá, zlámaná či hladká. Zbarvení bílé s černými nebo tříslovými znaky, přičemž bílá musí převládat. Tříslové znaky od nejsvětlejší tříslové barvy až po nejtmavší (kaštanově hnědý) odstín. 

Charakteristika: Mimořádně živý, odvážný a nápady sršící pes ohnivého charakteru, s nadšením se účastnící dětských her, bezmezně milující svou rodinu, ale k cizím často dosti nedůvěřivý až ostrý. Vášnivý lovec, velmi rychlý a vytrvalý. 

Zvláštní nároky: Na běžnou péči je toto plemeno poměrně nenáročné, drsnou srst je nutno srst třikrát až čtyřikrát za rok otrimovat. Výchova však není jednoduchá, potřebuje pevnou ruku, hodně pohybu a přiměřenou zábavu. Nehodí se pro starší, pohodlné lidi, majitel musí být aktivní. 

Užití: Lovecký pes, užívaný především jako norník. V současnosti oblíbený jako průvodce jezdců i zábavný společník a rodinný pes. 

Výskyt: Téměř módní plemeno, které se u nás velmi rychle rozšířilo a těší se značné oblibě. 

Možná záměna: S foxteriérem, který však je celkově harmoničtější, souměrnější a elegantnější a nemá zkrácené končetiny. Pravděpodobnější je, že si ho spletete s obyčejným voříškem. 

pes i fena: 5 - 6 kg, 25 - 30 cm 

Autor:  Martin Smrček, Lea Smrčková

 

                                                                                                          

 

Zpět

 

 

 

 

 

..:: TEL   777 587 649 ::..