Philips Hue je součástí inteligentního osvětlení a zároveň připojení k Internetu pomocí Li-Fi

23. 3. 2018 | Elektro | By | 0 Comments

Společnost Philips jistě není třeba představovat sáhodlouhými prology. Stačí jen naznačit, že se jedná o předního světového výrobce osvětlovací techniky. To ale není zdaleka vše. Firma se pustila do vývoje tzv. širokopásmového připojení k Internetu ve spojení s novým typem osvětlení Philips Hue.
philips hue.jpg
Pilotní projekt této technologie nese název LiFi. Jedná se o vysokorychlostní modul oboustranné bezdrátové služby, podobné, jako je např. Wi-Fi. Pouze s tím rozdílem, že k přenosu dat se využívá namísto rádiových vln světelné spektrum. Odtud také název Li-Fi – jako Light.
V současné době mohou již uživatelé tento prototyp vyzkoušet na rychlostech 30 Mbit/s. Technologie v sobě nese řadu výhod. Jednak ji lze směle využít v místech, kde některá zařízení ruší rádiové frekvence Wi-Fi vysílačů, např. ve zdravotnických zařízeních, nebo tam, kde jsou signály velmi slabé, což je kupříkladu v podzemí. Uplatnění najdou i v místech, kde je vyžadována vysoká bezpečnost připojení, např. v budovách parlamentu, ve vládních institucích, pro policejní složky, a bankovní sektor.
sportovní hala.jpg

Jak Li-Fi vlastně funguje

Uvnitř každého svítidla je instalován speciální modem, který produkuje světelné vlny při rychlostech a vlnových délkách, jaké lidské oko nedokáže zachytit. V koncovém zařízení (notebook nebo stolní PC) bude k dispozici USB klíč (ten se bude v budoucnu osazovat přímo na základní desky notebooků). Počítač tak bude připojen k Internetu pomocí světla a zároveň bude možné provozovat velmi úsporné osvětlení místností. Nutno podotknout, že právě Li-Fi má k dispozici 10 tisíc krát větší rozsah spektra, než rádiové vlny pro Wi-Fi.
Další výhodou tohoto připojení je vzájemné převzetí funkce světelných bodů. V praxi jde o to, že jestliže se bude člověk s přenosným zařízením přesouvat v rámci místnosti nebo objektu, např. z kanceláře do kanceláře, převezme jeho zařízení jiný vysílací bod, zatímco se od toho stávajícího odpojí.
V současné době budou na trhu zastoupena prozatím světla s podporou Li-Fi pod obchodními názvy Philips LuxSpace a Philips PowerBalance gen2.