Skoncujte s drahotou

18. 7. 2023 | Produkty | By | 0 Comments


Se zásobováním domácností, firem a dalších odběrních míst elektřinou můžeme u nás být spokojeni. Napětí bývá stabilní a dodávky máme zajištěné nonstop, maximálně s ojedinělými výpadky souvisejícími s předem nahlášenou údržbou nebo neplánovaným řáděním přírodních živlů, což ale můžeme mít jen těžko někomu z energetiků za zlé. Ale přesto tu zase až tak naprostá spokojenost nepanuje. Ale to ne kvůli kvalitě poskytovaných služeb, ale kvůli jejich rostoucím cenám. Jenom málokdo si u nás totiž ještě nepovšiml, že elektrický proud zdražil. A to navzdory tomu, že ho máme dost a sami si ho vyrábíme poměrně levně. Ona drahota se obvykle svádí buď na drahotu ruského plynu, od níž se u nás odvíjí i ceny elektřiny, nebo na Němce, kteří prý od nás levnou elektřinu kupují a my si ji pak u nich musíme na burze draze kupovat zpátky. Říká se to, za pravdivost neručím.

naklopené panely

Každopádně je jisté jedno. Elektřina u nás podražila. Což nemusí vzrušovat lidi, kteří si s touto doma pouze svítí a mají úsporná svítidla, jež nám byla před lety v našem zájmu vnucena matičkou Evropou, ale vzrušuje to ty, kdo si elektřinou ohřívají teplou vodu, vaří a především topí. Těm už do smíchu věru není. Třeba i jen proto, že se nedá kvůli rostoucím cenám elektřiny šetřit na něčem jiném, aby nula od nuly pošla. Zdražuje se totiž snad všechno.

solární panely

Ale přesto se dá ušetřit. A to dobrou a rozumnou investicí. Našim lidem totiž nabízí fotovoltaika Plzeň i solární panely, díky kterým si může kdokoliv vyrábět svoji elektřinu docela sám. A samozřejmě zadarmo, protože fotovoltaika využívá sluneční světlo, které je pro nás bezplatné. Aspoň než naši politici přijdou na to, že by se možná i toto dalo zdanit, aby se zalátaly díry ve státním rozpočtu. Což je ale (snad) jen má fantazie, což se (snad) nestane.

Dnes už si prostě můžeme vyrábět elektrický proud i sami. Nemusíme být na nikom závislí. A můžeme ušetřit.